Uue telefoni saamine on alati põnev ja vana telefon kipub üsna kiiresti ununema. Koos laadija ja karbiga kolib see enamasti mõnda kaugemasse lauasahtlisse ja võib sinna jäädagi tolmu koguma. Kuid vanast mobiilist võib olla ka palju kasu - kas sulle endale või kellelegi teisele.


Jäta oma vana mobiil kasutusse

Kui sinu vana mobiil on veel töökorras, võid selle vajadusel alati ise uuesti kasutusse võtta, sest vahel on päris hea, kui igaks juhuks on olemas töötav nö varutelefon. Sellel telefonil võid kasutada näiteks kõnekaarti, mis muudab selle pidamise soodsamaks.


Anna telefonile uus hingamine

Kui sul on varuks vanemat tüüpi nutitelefon, võid selle üsna lihtsalt muuta näiteks autos kasutatavaks muusikakeskuseks või hoopis äratuskellaks. Mittetöötav mobiil võib aga saada mõne lapse lemmikmänguasjaks.


Anna vana telefon taaskasutusse

Vana telefon ei sobi kindlasti tavalisse prügikasti, sest esiteks see kahjustab loodust ja teiseks saab selle materjale uuesti kasutada. Seetõttu on igati mõistlik vanu telefone kodus mitte ladustada, vaid anda need taaskasutusse.


Alati on inimesi, kes mingil põhjusel telefoni endale ise soetada ei saa. Näiteks võib telefone olla vaja mõnel paljulapselisel perel või turvakodus. Enne telefoni taaskasutusse andmist või müümist kontrolli aga kindlasti, et sa oma telefoni salvestatud andmeid edasi ei annaks. Kustuta telefonist kõik isiklikud andmed. Kui sa ise ei oska seda teha, siis pakutakse ka telefonide puhastamise teenust. Üks selline on näiteks Soome firma Blancco http://www.blancco.com/uk/frontpage/.


Samas on telefonis palju väärtuslikku ka siis, kui ta sinu jaoks enam ei tööta. Mobiilis olevad väärtuslikud materjalid saab 100% taaskasutada kas materjalidena või energia tootmiseks.

Kui endal aega vähe, siis Eestis saab pöörduda mobiiliringlus.ee poole, kes tegelevad kasutatud mobiilide kogumisega ning nende keskkonnasõbraliku korduvkasutuse ja ümbertöötlusega. Sama firma teeb telefonid sisust puhtaks ning müüb neid seejärel edasi. Lisaks jõuavad sealt telefonid mitmete heategevuslike projektide kaudu abivajajateni.


See toimib nii, et tellid nende kodulehelt koju mobiiltelefonide tagastusümbriku, kuhu saad kasutatud telefoni(d) panna. Saadad selle tagasi ning vastavalt telefoni(de) väärtusele laekub teatav summa otse sinu pangakontole. Kasutuskõlbmatute telefonide eest raha ei maksta, kuid võid kindel olla, et sinu telefoni jäätmekäitlus toimub kõikidele nõuetele vastavalt ja oled olnud keskkonnasõbralik. Teenuse kasutamisega saad täpsemalt tutvust teha kodulehel www.mobiiliringlus.ee.


Seega sõltumata sellest, kas telefon on töökorras, katkine või kasutuskõlbmatu, on see ikkagi väärtuslik!