NutiKaitse 2017: nutitelefon ei paku kasutajale ainult võimalusi, vaid sisaldab ka ohtusid

Täna riigi ja erasektori koostöös käivitatud NutiKaitse 2017 projekti avaüritusel tõdesid suuremate pankade ja telekomifirmade esindajad, et üha laiemasse kasutusse jõudvad nutiseadmed ei paku mobiilsete e-teenuste ja rakenduste kasutamisel ainult mugavust ning aja kokku hoidu, vaid teadvustada tuleb ka kaasnevaid turvariske.Nutikaitse 2The overall aim of Nutikaitse 2017 is to raise security awareness among mobile smart device users, developers and retailers. The project will promote the safe use of mobile smart devices and also aims to ensure that secure software solutions are easily accessible and user-friendly.

The agreement was signed on 5 November 2013 by Certification Centre, the Estonian Information Systems Authority, Swedbank, SEB, TeliaSonera, EMT, Elisa and Tele2. The project co-ordinator is Look@World Foundation.

The goal of the project is to ensure that 70% of mobile smart device owners in Estonia use their devices in a secure way by the end of 2017. With the help of Nutikaitse 2017, at least 300,000 people in Estonia will use the secure Mobile-ID for electronic authentification and digital signatures. The vision is also that 80% of Estonian e-service providers, developers and Estonian Association of Information and Technology members will have joined the initiative.

About the project Nutikaitse 2017:

The project includes:
- Training and seminars for Estonian ICT specialists and developers to develop secure e-services and apps,
- Setting security rules for smart device developments,
- Training and campaigns for the wider public to raise awareness about the secure use of smart devices and Mobile ID.

Additional information: 

Kristi Kivilo
Look@World Foundation
CEO
kristi(ät)vaatamaailma.ee

Technical information:
Alvar Laigna
Bind Creative LLC
CTO / Partner
alvar(ät)bind.ee
www.bind.ee/nutikaitse

„Nutiturvalisusest rääkides tuleb alustada sellest, et praegu pole paljud kasutajad endale teadvustanud seda tõsiasja, et nutitelefon on sisuliselt arvuti ning kõik arvutimaailmast tuttavad probleemid jõuavad ühel hetkel ka nutiseadmesse,“ tõdes EMT juhatuse esimees Valdo Kalm. „See, et praeguseni pole eriti midagi juhtunud ning Eestis on esinenud ainult üksikuid mobiiliviiruse või pahatahtlikult loodud tarkvara juhtumeid, on kardetavasti pigem vaikus enne tormi. Ja ühtlasi tähendab see, et just praegu ongi õige aeg hakata turvaküsimustega tegelema ning kasutajate teadlikkust tõstma, sest ennetav tegutsemine on alati kordades parem kui tagajärgedega tegelemine.“ Kalm lisas, et turvalisus on alati kompromiss kasutusmugavusega ning siin saab Mobiil-ID laiema kasutuselevõtu ja edasi arendamisega palju ära teha.

nutikaitse 1

SEB jaepanganduse ja tehnoloogia valdkonna juht Eerika Vaikmäe-Koit märkis, et täna tehakse kõikidest pangatehingutest üle 99% läbi elektrooniliste kanalite. „Tulevikus kasutatakse enamus pangateenuseid läbi mitmesuguste nutiseadmete. Pangad pööravad pidevalt tähelepanu ja teevad suuri investeeringuid oma IT-süsteemide andmeturvalisuse tõstmiseks, kuid kogu turvalisus elektrooniliste pangateenuste kasutamisel ei sõltu ainult pankadest. Oluline osa on ka kliendi enda teadlikkusel ja hoolsusel.“

Eerika Vaikmäe-Koit viitas ka 2006. aastal algatatud Arvutikaitse 2009 projektile, mis on olnud väga edukas. Projekti läbi suurenes klientide teadlikkus arvutiviirustega seotud ohtudest, oluliselt kasvas ID-kaardi kasutajate arv, paranes Eesti e-teenuste valik ja kvaliteet ning arendati välja Mobiil-ID teenus. „Projekti tulemusena on arvutikuritegevuse tase Eestis väga madal. Nutiseadmete levik loob aga uusi ohte, vastutustundliku ettevõttena tunneme endal kohustust aidata meie klientidel nutiseadmeid turvaliselt kasutada.“

Nutiseadmete kasutajate harimist NutiKaitse 2017 projekti raames pidas oluliseks ka Swedbank Eesti finantsdirektor Heiki Raadik, sest nutitelefon võib olla tõenäoliseks ründeobjektiks. „Järjest rohkem inimesi ajab oma igapäevaseid pangaasju kasutades selleks mõnda nutiseadet nagu nutitelefon või tahvelarvuti. See kanal on meie jaoks kõige kiiremini kasvav elektrooniline kanal ning klientide teadlikkuse tõstmine nutiseadmete turvalise kasutamise osas on meile väga tähtis,“ märkis Raadik.

„Inimesed ei saa aru, et nutiseade on sinu varale ohtlik, kui sa seda valesti kasutad,“ lausus Elisa juhatuse esimees Sami Seppänen. Samas lisas ta, et ei piirduks siinkohal ainult üksikisiku tasandiga: „Nutikaitse on tänapäeva võtmeküsimus - see tõstab ühiskonna ja majanduse konkurentsivõimet. Inimesed peavad hakkama usaldama ka teisi mitte ainult suuri panku ja telekomiettevõtteid.“
NutiKaitse 2017 koostööleppe algatajad ja allkirjastajad on Sertifitseerimiskeskus, Riigi Infosüsteemi Amet, Swedbank Eesti, SEB Pank, Elion Ettevõtted, EMT, Elisa Eesti ja Tele2 Eesti. Projekti koordineerib Vaata Maailma Sihtasutus. Koostööleppega liitujad soovivad üheskoos tõsta nutiseadmete kasutajate, arendajate ja müüjate turvateadlikkust ning kasutamisoskusi, luues seejuures võimalusi, et turvaline tarkvara ja turvatarkvara oleks lihtsalt ja kasutajasõbralikult kättesaadav.

Lisainformatsioon:
Kristi Kivilo, Vaata Maailma SA juhataja
Tel: 517 5300, e-mail: nutikaitse@vaatamaailma.ee

Kalev Pihl, Sertifitseerimiskeskuse juhataja
Tel: 506 5638, e-mail: kalev.pihl@sk.ee