Õpilased Lätist, Leedust ja Eestist lõpetavad Baltikumi juubeliaasta, ehitades Minecrafti võistluse jooksul virtuaalmaailmas oma koduriikide kultuuripärandit. Võistlus toimub KoodiTunni nädala jooksul ja kõik õpilased vanuses 7-18 on oodatud osalema.

Sel aastal on võistluse teemaks “Minecrafti eri - Kultuuripärandi aasta”. Osalejad on oodatud ringi vaatama, et leida põnevaid materiaalseid või mitte-materiaalseid kultuurilisi objekte, mida Minecrafti maailmas ehitada. Seeläbi on õpilastel võimalik paremini tuttavaks saada oma kodukoha või -riigi ajaloo, rahvatraditsioonide ning tähtpäevadega.

Osalejatel on loominguline vabadus – nad võivad ehitamiseks valida mõisahoone, küüni, viikingilaeva, kujutada laulupidu või rukkileivaküpsetamist. Oluline on maksimaalselt kasutada Minecrafti võimalusi ja ehitada põnevaid objekte.

Võistluse valmistavad ette MTÜ Robootika ja Vaata Maailma SA Eestis, programmeerimiskool Hello IT Lätist ja MTÜd Robotikos Akademija ning Three Cubes Leedust.

“Aeg, mil arvutimängudes nähti vaid ajaraiskamist, on möödunud. Tänapäeval peetakse mängimise läbi õppimist tõsiseltvõetavaks protsessiks, mis on tihtipeale tulemuslikum kui traditsioonilised õppemeetodid. Minecrafti keskkond lubab õpilastel astuda arhitekti kingadesse, sest ehitamine seisneb planeerimises ning loodud plaani teostamises digitaalses keskkonnas. Ka programmeerimine toimib põhimõtteliselt sarnaselt. Meil on hea meel, et Microsoftil on ühes partneritega võimalik arendada mängimisel ja tehnoloogial põhinevat õpet,” ütles Microsofti Balti regiooni juhataja Renāte Strazdina.

Leedus tegutseva robootika kooli Robotikos Akademija asutaja Kristijonas Vasiliauskas lausus, et nad on väga rahul selle aasta võistluse teemaga: “See on hea viis, kuidas Minecrafti tüüpi moodsa tehnoloogia abil austada meie kultuuri ja ajalugu. Sellisel viisil ei jää kultuuripärand ainult osaks minevikust, vaid leiab oma tee uue põlvkonnani.”

Võistluse koordinaator Eestis Kristi Kivilo lisas: “Minecrafti võistlus toimub Eestis juba viiendat korda. Varem on lapsed ehitanud Balti riikide vaatamisväärsusi ning kujutanud ette, kuidas võiks elu Eestis, Lätis ja Leedus välja näha 100 aasta pärast. Sel korral kasutavad lapsed aga tänapäevaseid tehnoloogiaid, et heita pilk meie minevikule, ning ehitavad elemente meie iselaadsest kultuuripärandist.”

Võistlus leiab aset 1.–8. detsembrini ning töid hinnatakse kolmes vanuseklassis (7–11; 12–14 ja 15–18 aastased). Õpilased peavad moodustama kuni 3-liikmelise võistkonna ja registreerima end võistlusele veebilehel https://www.helloit.lv/lv/hour-of-code-ee. Seejärel valivad nad kultuuriobjekti või sündmuse, mida Minecrafti keskkonnas ehitada. Tööde hindamisel võetakse arvesse loomingulisust, teemakohasust ja tehnilist teostust. Eelregistreerimine on avatud 1. detsembrini 2018 (kell 10.30). Tööd tuleb hindamiseks esitada hiljemalt 8. detsembril 2018 kell 20.00. Osalemiseks on vajalik ametlik Minecrafti versioon 1.13.2, mis töötab süle- või lauaarvutil.

Nii Eesti kui Baltikumi võitjad kuulutatakse välja 14. detsembril 2018.

Lisainfo:

KoodiTund ("Hour of Code") on rahvusvaheline algatust, millest võtab osa üle 100 miljoni inimese üle kogu maailma. Tegemist on tunni pikkuse interaktiivse sissejuhatusega programmeerimisse. KoodiTunni algatas mittetulundusühing Code.org ja sellega on liitunud üle 1000 partnerorganisatsiooni ja vabatahtliku, nende hulgas Microsoft. Juba kolmandat aastat järjest organiseerib Microsoft Balti riikides KoodiTunni raames Minecrafti võistlust.